гаряча лінія 044 585-44-05
Написати
нам у Viber
Написати
нам у Telegram
Найближчі
заходи та події

Червоні прапорці РАС

31 березня 2023

Першими основні симптоми розладу аутистичного спектра (РАС) описали Канер Л. (1943) та Аспергер Г. (1944). Лео Каннер першим використав поведінкове спостереження в якості основи для опису групи дітей, яка відрізнялась від нормотипових. В подальшому інтерес до проблеми зростав, і зараз РАС розглядається як порушення нейророзвитку в результаті атипового розвитку мозку. На даний час, діагностика базується на поведінкових критеріях, і досі невідомо які саме генетичні фактори спричинюють появу РАС (окрім синдому Рета, для якого вже є генетичний тест та відповідно - його виключили з групи діагнозу РАС).

Згідно з сучасними уявленнями, РАС є розладом, в основі якого лежать порушення загального розвитку центральної нервової системи. РАС діагностують у ранньому дитячому віці і симптоми наявні протягом всього життя людини, зумовлюючи обмеження її функціонування. РАС зустрічається серед представників усіх соціальних верств населення, в усіх регіонах світу.

Згідно з критеріями МКХ-10 (ВООЗ, 1992) критеріями РАС є:

  1. якісні порушення реципрокної соціальної взаємодії, 
  2. якісні порушення спілкування, 
  3. обмежені, повторювані, стереотипні поведінка та інтереси.

Тож, на що варто звертати увагу батькам, опікунам у поведінці та розвитку дитини?

Існують загальні “червоні прапорці РАС”, наявність хоч одного з них - привід звернутись до спеціаліста за діагностикою.

  • Відсутність гуління до 12 місяців; 
  • Відсутність жестикуляції до 12 місяців; 
  • Дитина до 16 місяців не вимовляє жодного слова; 
  • Відсутність осмисленої фрази з двох слів до 24 місяців; 
  • Знижений або відсутній зоровий контакт. 
Це те, що має звернути увагу батьків/опікунів до подальшої діагностики. Для початку – у сімейного лікаря чи педіатра, який знає «червоні прапорці» і може скерувати далі до більш вузьких спеціалістів. Загалом, будь-які порушення мови чи соціальних навичок у будь-якому віці – це привід, щоб звернутися з дитиною до сімейного лікаря, а далі – до дитячого психіатра, який може встановити РАС.