гаряча лінія 044 585-44-05
Написати
нам у Viber
Написати
нам у Telegram
Найближчі
заходи та події
31

Що таке кристалізований і текучий інтелект?

25 липня 2022

Багато хто стверджує, що в міру старіння їх інтелект погіршується, проте дослідження показують, що це не зовсім так: після підліткового віку починає погіршуватися текучий інтелект, кристалізований ж інтелект протягом дорослого життя розвивається.


Що таке кристалізований і текучий інтелект?

Вперше концепція кристалізованого і текучого інтелекту була запропонована психологом Реймондом Кеттелом, а подальшому її розвитку посприяв Джон Хорн. Теорія Кеттела-Хорна передбачає, що інтелект включає в себе цілий ряд різних здібностей, які взаємодіють і працюють спільно, з тим щоб формувати загальний індивідуальний інтелект.


Що таке текучий інтелект?

Кеттел визначив текучий інтелект як «... здатність сприймати зв'язки та відносини незалежно від попереднього конкретного досвіду або навчання щодо цих зв'язків».

Текучий інтелект (його ще називають поточним) включає в себе здатність думати і міркувати абстрактно, а також вирішувати проблеми. Ця здатність вважається незалежною від навчання, досвіду та освіти. Приклади використання текучого інтелекту включають в себе рішення головоломок або розробку стратегії вирішення проблем.


Що таке кристалізований інтелект?

Кристалізований інтелект включає в себе знання, які походять від попереднього навчання і минулого досвіду. До ситуацій, які вимагають використання кристалізованого інтелекту, відносяться завдання на читання і розуміння тексту. У міру дорослішання, а потім і старіння ми накопичуємо нові знання, тому кристалізований інтелект вдосконалюється.


Кристалізований або текучий? Що краще? 

Згідно Ноксу (1977), «...вони становлять глобальну здатність до навчання, роздумів і вирішення проблем, яку більшість людей називають інтелектом. Текучий і кристалізований інтелект покликані доповнювати один одного, оскільки деякі завдання можуть бути освоєні за допомогою тільки або текучого, або кристалізованого інтелекту».

Обидва типи інтелекту однаково важливі в повсякденному житті. Наприклад, при складанні іспиту з алгебри, Ви, можливо, будете покладатися на інтелект текучий, придумуючи стратегію виконання того чи іншого завдання, в той час як для того, щоб згадати точні формули, Ви повинні будете задіяти кристалізований інтелект.

Обидва типи інтелекту удосконалюються протягом дитинства і юності. На відміну від кристалізованого інтелекту, текучий досягає свого піку в підлітковому віці, а потім, починаючи приблизно з 30-40 років, поступово починає погіршуватися.